Solidarność Podbeskidzie PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

We wtorek, 1 marca, po raz szósty obchodzony był w całej Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – jak powszechnie nazywa się partyzantów z organizacji niepodległościowych, którzy po zakończeniu drugiej wojny światowej z bronią w ręku walczyli z sowiecką okupacją. Również na Podbeskidziu uczczona została pamięć o tych żołnierzach, skazanych na zapomnienie w latach komunizmu. Aktywny udział w tych obchodach wzięli członkowie „Solidarności”.

We wtorkowe popołudnie ulicami Bielska-Białej przeszło, mimo padającego mokrego śniegu, ponad tysiąc osób, skandujących hasła „Cześć i chwała bohaterom!”, „Bóg, honor i Ojczyzna!” oraz „Żołnierze wyklęci – cześć waszej pamięci!”. Trasa marszu ku czci Żołnierzy Wyklętych prowadziła od kościoła pw. Opatrzności Bożej w Białej do kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Wśród uczestników byli parlamentarzyści, reprezentanci organizacji kombatanckich, przedstawiciele ugrupowań prawicowych i narodowych, harcerze i młodzież szkolna, kibice BKS, członkowie grup rekonstrukcyjnych. Nie zabrakło także przedstawicieli podbeskidzkiej „Solidarności” na czele z przewodniczącym ZR Markiem Boguszem oraz związkowego pocztu z regionalnym sztandarem, jak również delegacji „Solidarności” z czechowickiej Lokomotywowni ze swoim sztandarem. Także nad tłumem uczestników marszu widać było związkowe flagi.

W trakcie marszu jego uczestnicy złożyli wiązanki kwiatów pod bramami dawnych katowni UB przy ul. Stojałowskiego i Krasińskiego, a na zakończenie w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa została odprawiona msza św. w intencji poległych, pomordowanych i zmarłych Żołnierzy Wyklętych.

Author: Sekretariat