Solidarność Podbeskidzie Musimy przejąć sprawy w swoje ręce. Zaczynamy inicjatywę obywatelską w sprawie emerytur stażowych

Musimy przejąć sprawy w swoje ręce. Zaczynamy inicjatywę obywatelską w sprawie emerytur stażowych

Musimy przejąć sprawy w swoje ręce. Zaczynamy inicjatywę obywatelską w sprawie emerytur stażowych

Udostępnij na:

 [VIDEO] Piotr Duda: Musimy przejąć sprawy w swoje ręce. Zaczynamy inicjatywę obywatelską w sprawie emerytur stażowych
 
 

 

Przewodniczący „Solidarności” Piotr Duda poinformował dziś podczas konferencji prasowej w imieniu Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” o działaniach jakie Związek podejmie w sprawie postulatu emerytur stażowych. Zaprezentowano również logo pod hasłem „emerytura za staż”. 

„Wczorajsza decyzja Komisji Krajowej to skorzystanie z narzędzia, które daje nam konstytucja, czyli bezpośrednia demokracja. Dlatego przez najbliższe pół roku, to obywatele przejmą w konkretnym projekcie ustawy władzę w naszym kraju. Wczorajsza decyzja Solidarności jest jednoznaczna – obywatelska inicjatywa ustawodawcza. Nie mamy na co dłużej czekać. Nasza cierpliwość się wyczerpała. Byliśmy cierpliwi przez ostatnie 6 lat rządów Zjednoczonej Prawicy. Musimy przejąć sprawy w swoje ręce – w ręce obywateli. A my jako Związek Zawodowy „Solidarność” chcemy w sposób prawny i logistyczny, wspomóc obywateli w tym bardzo ważnym celu, jakim jest przegłosowanie w Sejmie i podpisanie przez Prezydenta ustawy o emeryturach stażowych” – powiedział przewodniczący „Solidarności”. 

Piotr Duda zwracał uwagę, że projekt ustawy przygotowany przez „Solidarność”, który zostanie złożony u marszałek Sejmu „jasno mówi, że jest tylko jedno obostrzenie – 40 lat pracy składowej mężczyzn, 35 lat pracy składkowej kobiet i uzbierany minimalny kapitał”. Tak, aby pracownik czy pracownica, którzy zdecydują się odejść na emeryturę mieli zapewnioną minimalną emeryturę, a państwo nie musiało do niej dopłacać. 

Szef „Solidarności” przypomniał, że Związek zawarł kontrakt z prezydentem Andrzejem Dudą – tzw. umowę programową, gdzie były wpisane umowy stażowe. Tymczasem wczoraj powołana została Rada ds. Społecznych, która jak ogłosił Prezydent, ma pochylić się nad kwestią emerytur stażowych. 

„Nic o nas bez nas. Nie rozumiemy kompletnie, że ta rada ma wypracować jakiś projekt emerytur stażowych. A jeżeli w tym zespole uczestniczy pani prezes ZUSu Uścińśka, która jest przeciwna emeryturom stażowym, to już widzę jak ten projekt postępuje. Pani prezes Uścińska niech zajmie się problemami pracowniczymi w ZUSie” – podkreślił Piotr Duda. 

„Ta nasza inicjatywa obywatelska wspomaga nasz kontrakt z panem Prezydentem i pomaga Prezydentowi >przeciwstawić się< Zjednoczonej Prawicy i wreszcie złożyć projekt na ręce marszałek Sejmu. Jestem przekonany, że taką wiarygodnością dla pana Prezydenta będzie to, że jako pierwszy obywatel RP podpisze się pod tym projektem dowodząc, że wspiera projekt obywatelski emerytur stażowych” – podkreślił przewodniczący „Solidarności”.  

Piotr Duda zaapelował też do obywateli, by zaangażowali się i złożyli podpis pod inicjatywą w sprawie emerytur stażowych. Dodał, że Związkowi nie zależy na zebraniu 100 tys. podpisów, ale setek tysięcy. 

„Oczekujemy także solidarności ze strony tych, którzy już dziś mają emerytury stażowe, czyli górników i służb mundurowych. To jest ta solidarność. My wspieraliśmy was, a dzisiaj oczekujemy, żebyście wsparli tych, którzy też chcą godnie odpoczywać w swoim wieku emerytalnym” – zaapelował Piotr Duda. 

 

Co jeszcze na konferencji?

 

Podczas konferencji prasowej przewodniczący „Solidarności” pytany był również m.in. o tematy, w których pojawiły się różnice zdań pomiędzy rządem a „Solidarnością”. Związek w ostatnim czasie mocno krytykuje politykę energetyczną rządu, a teraz doszedł temat emerytur stażowych. Czy są jeszcze jakieś pola, na których może dojść do konfliktów rządu z NSZZ „Solidarność”?

Czytaj więcej: Piotr Duda: „Dialog zaczął się psuć od momentu oddania pracy w ręce biznesu, czyli pana Gowina”

Fot. Robert Wąsik – Tygodnik Solidarność
Źródło: www.tysol.pl

Udostępnij na:

Author: Sekretariat