Solidarność Podbeskidzie KURATOR WŚRÓD ZWIĄZKOWCÓW

KURATOR WŚRÓD ZWIĄZKOWCÓW

KURATOR WŚRÓD ZWIĄZKOWCÓW

W poniedziałek, 25 września, z podbeskidzkimi związkowcami, członkami Zarządu Regionu, spotkała się śląska kurator oświaty, Urszula Bauer. Głównym tematem była – oczywiście – wprowadzana właśnie w życie reforma oświaty.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Urszula Bauer przez wiele lat była przewodniczącą NSZZ “Solidarność” nauczycieli myszkowskich szkół, stąd – jak sama powiedziała w Bielsku-Białej – przyjęcie zaproszenia na spotkanie ze związkowcami było dla niej oczywiste. – Cenię sobie rzeczową współpracę z „Solidarnością”, mam dobre kontakty ze śląsko-dąbrowskim Zarządem Regionu i wierzę, że podobne będę miała z Podbeskidziem – powiedziała na wstępie Urszula bauer dziękując markowi Boguszowi za zaproszenie. Śląska kurator mówiła przede wszystkim o wdrażanej właśnie reformie oświaty. Oceniła, że w województwie śląskim ten niełatwy proces (na tym terenie dotyczy on około 6,5 tys. szkół!) odbywa się bez zbędnych konfliktów, w sposób – jak to określiła – niemal bezbolesny. – Wszelkie zmiany chcemy przeprowadzać w sposób jak najbardziej przyjazny dla nauczycieli i uczniów. W efekcie wygaszono zalewie 2 procent gimnazjów, reszta została przekształcona lub włączona do szkół podstawowych – relacjonowała kurator.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W trakcie bielskiego spotkania Urszula Bauer podkreśliła, że wdrażaniu reformy towarzyszy medialna histeria, zupełnie nieadekwatna do sytuacji. – Buduje się atmosferę wrogą reformie. Niestety, czasem włączają się w to władze samorządowe. Tak było na przykład w Milówce, gdzie celowo doprowadzono do zamknięcia na głucho nowoczesnego gmachu gimnazjum – stwierdziła Urszula Bauer. Dodała, że bezpodstawne były też histeryczne zapowiedzi o masowym zwalnianiu nauczycieli. – Jest odwrotnie: na naszym terenie brakuje nauczycieli wielu specjalności, wielu nauczycieli ma sporo nadgodzin, a dyrektorzy ślą wnioski o zatrudnianie w swych szkołach osób bez kwalifikacji, bo brakuje nauczycieli – dodała kurator.

W spotkaniu z członkami Zarządu Regionu Podbeskidzie NSZZ „Solidarność” uczestniczyli m.in. senator Andrzej Kamiński oraz szefowa Regionalnej Sekcji Oświaty, Jadwiga Utecht-Nolbrzak.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Author: Rzecznik