Solidarność Podbeskidzie Ks. Franciszek Janczy nie żyje

Ks. Franciszek Janczy nie żyje

Ks. Franciszek Janczy nie żyje

Udostępnij na:

W nocy 27 czerwca odszedł do Domu Ojca ks. kanonik Franciszek Janczy, wieloletni duszpasterz i przyjaciel podbeskidzkiej „Solidarności”. Miał 73 lata.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ks. Franciszek Janczy urodził się 12 grudnia 1943 roku w Sromowicach Wyżnych. Święcenia kapłańskie przyjął w 1966 roku. W latach osiemdziesiątych jako wikary parafii Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej aktywnie współpracował z podbeskidzkimi strukturami NSZZ „Solidarność” (m.in. był spowiednikiem strajkujących podczas strajku generalnego na Podbeskidziu w styczniu i lutym 1981 roku), a w stanie wojennym był współpracownikiem Komitetu Pomocy Uwięzionym i Internowanym, organizując pomoc materialną i wsparcie dla rodzin osób pozbawionych wolności oraz odwiedzając ośrodki odosobnienia. Pracując w parafii Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej, a także później, będąc proboszczem parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Godziszce, utrzymywał stały kontakt z działaczami podziemnych struktur „Solidarności”, był obserwatorem na procesach politycznych w Bielsku-Białej. Z powodu swej aktywności był pod stałym nadzorem funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa.

W latach 1994-2014 Ksiądz Franciszek był proboszczem parafii Matki Bożej Bolesnej w Jawiszowicach koło Brzeszcz. Ostatnie trzy lata swego życia spędził w Domu Księży Emerytów w Bielsku-Białej.

W 2006 roku Walne Zebranie Delegatów NSZZ „Solidarność” Regionu Podbeskidzie uhonorowało ks. Franciszka Janczego tytułem „Zasłużony dla »Solidarności« Podbeskidzia”. W 2012 roku Ksiądz Franciszek – na wniosek „Solidarności” – za zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

 

 

Udostępnij na:

Author: Rzecznik