Solidarność Podbeskidzie Kolejny wiec przed bramami Fiata

Kolejny wiec przed bramami Fiata

Kolejny wiec przed bramami Fiata

W czwartek 7 marca przed bramą główną fabryki Fiat Chrysler Automobiles w Tychach odbędzie się wiec protestacyjny organizowany przez NSZZ Solidarność. Wezmą w nim udział przedstawiciele wszystkich związków zawodowych działających w tym zakładzie. Protestujący domagają się przystąpienia pracodawcy do rozmów płacowych i podwyżek wynagrodzeń.  Poczatek wiecu o godz. 14:05.

fiat_fca_tychy210219Związki zawodowe działające w tyskiej fabryce mają jeden, wspólny postulat – podwyżkę stawek godzinowych o 5 zł. Jak wylicza Wanda Stróżyk, przewodnicząca Solidarności w FCA, taka podwyżka oznaczałby wzrost miesięcznych wynagrodzeń wraz z premiami o ok. 1000 zł. Przekonuje, że w ciągu minionych 8 lat tylko raz w tyskiej fabryce były zbiorowe podwyżki płac zasadniczych. To było w 2015 roku. Podwyżki wyniosły wówczas 110 zł brutto miesięcznie. Dodaje dla porównania, że  w ciągu ostatnich 8 lat płaca minimalna w Polsce wzrosła o przeszło 864 zł, czyli blisko 8 razy więcej.

To już drugi w tym roku wiec protestacyjny przed bramą tyskiej fabryki. Poprzedni odbył się 21 lutego. Prawdopodobnie na początku przyszłego tygodnia organizacje związkowe działające w FCA w Tychach rozpoczną spór zbiorowy z pracodawcą.

ny/solidarnoscfiat.pl

Author: Rzecznik