Solidarność Podbeskidzie Jak zginęli Pyjas i Pietraszko?

Jak zginęli Pyjas i Pietraszko?

Jak zginęli Pyjas i Pietraszko?

Udostępnij na:

Tajemnica śmierci dwóch pochodzących z Żywiecczyzny studentów będzie tematem spotkania w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej, które odbędzie się w poniedziałek, 29 maja, o godz. 17.00.

Stanisław-Pyjas-700x352Stanisław Pyjas, pochodzący z Gilowic 24-letni student polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, zginął w tajemniczych okolicznościach 7 maja 1977 roku w Krakowie. Do dziś nie udało się wyjaśnić okoliczności i przebiegu tej tragedii. Pyjas współpracował z opozycją demokratyczną, w tym przede wszystkim Komitetem Obrony Robotników, był inwigilowany przez SB, otrzymywał pogróżki – nic więc dziwnego, że jego śmierć do dzisiaj uznawana jest za polityczne morderstwo. Nie inaczej jest z tragiczną śmiercią innego studenta, pochodzącego z podżywieckich Radziechów Stanisława Pietraszki. Był on jednym z najważniejszych świadków ostatnich godzin życia Stanisława Pyjasa. Mógł pomóc zidentyfikować sprawców tamtego mordu… Niestety, zginął – jego zwłoki znaleziono 1 sierpnia 1977 roku w wodach Zalewu Solińskiego. Rzekomo utonął w czasie kąpieli – tylko najbliżsi wiedzieli, że nigdy nie pływał, a nawet nie wchodził do wody, bo bał się jej panicznie…

O próbach wyjaśnienia okoliczności śmierci obu krakowskich studentów mówić będzie w Książnicy Beskidzkiej Marek Łukasik z katowickiego oddziału IPN. Wstęp wolny!

Udostępnij na:

Author: Rzecznik