Solidarność Podbeskidzie Grupa Żywiec SA laureatem!

Grupa Żywiec SA laureatem!

Grupa Żywiec SA laureatem!

Udostępnij na:

W poniedziałek, 24 lutego 2020 roku w pałacu prezydenckim odbyła się gala finałowa XII edycji konkursu Pracodawca Przyjazny Pracownikom. Wśród laureatów znalazła się Grupa Żywiec SA.

ppp logoKonkurs promuje pracodawców, którzy wyróżniają się w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy, w szczególności poprzez stabilność zatrudnienia, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz prawa do zrzeszania się w związki zawodowe. Organizowany jest przez NSZZ „Solidarność” pod honorowym patronatem Prezydenta RP. To jedyny taki konkurs, w którym kandydatów do nagrody zgłaszają sami pracownicy zrzeszeni w związku zawodowym „Solidarność”. Pierwszą edycję konkursu patronatem honorowym objął śp. Prezydent Prof. Lech Kaczyński. Od tamtej pory konkurs co roku odbywa się pod patronatem urzędującego Prezydenta RP, a uroczystość wręczenia certyfikatów ma miejsce w Pałacu Prezydenckim. Galę otworzyło przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy. 

– Bardzo dziękuję, że ta gala konkursu Pracodawca Przyjazny Pracownikom odbywa się w pałacu prezydenckim, dziękuję, że NSZZ Solidarność powierza prezydentowi możliwość współprowadzenia tej gali i wręczenia statuetek i certyfikatów. Najbardziej cenną częścią konkursu jest to, że wniosek konkursowy pochodzi od pracowników. To pracownicy danego zakładu decydują o tym, czy ich pracodawca będzie mógł ubiegać się o nagrodę. To nagroda pokazująca nowoczesną stronę polskiej gospodarki. To przedsiębiorstwa w których przestrzegane są zasady prawa pracy, gdzie umowy w absolutnej większości są umowami na czas nieokreślony, że wszystkie zasady są przestrzegane. Pracownicy widzą tam jak są traktowani, jak traktowane są przepisy BHP, które są tak ważne by unikać wypadków w zakładach pracy. To również możliwość swobodnego funkcjonowania związków zawodowych ze wszystkimi zasadami, tak aby pracownicy i ich interesy były bronione. Najważniejsze jest to, że to pracownicy zgłaszają pracodawcę. Dlatego wszystkim uczestnikom, ale przede wszystkim laureatom gratuluję i dziękuję – mówił prezydent Andrzej Duda.  Na synergię życia zawodowego i rodzinnego zwróciła uwagę Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej: – Bycie współczesnym pracodawcą, który działa dla dobra swojej firmy i swoich pracowników to jest potężne wyzwanie. To nie tylko przestrzeganie przepisów prawa, ale stworzenie odpowiedniego klimatu, atmosfery, ale przede wszystkim pozwala rozwijać pracowników. Jako wielkopolanka musze przywołać Hipolita Cegielskiego, przedsiębiorcę, przemysłowca, który w XIX wieku rozwijając swoją potęgę zwracał uwagę na swoich pracowników. Organizując spotkania integracyjne, tworząc odpowiednią atmosferę pracy, szanując drugiego człowieka. Jako minister rodziny, pracy i polityki społecznej zdaję sobie w pełni sprawę, że rodzina i praca nie mogą być w opozycji. Praca ma służyć temu, by rodzina mogła godnie żyć. Praca nie może być kosztem rodziny. 

O tym, że Andrzej Duda jest przyjacielem pracowników powiedział Piotr Duda, przewodniczący Solidarności: – Dzisiejsza uroczystość to nieliczne chwile, kiedy wspólnie mówimy o pozytywnych relacjach między pracodawcą a pracownikiem. A dosłownie mówiąc między pracodawcą a związkiem zawodowym w zakładzie pracy. Dlatego czekamy cały rok by spotkać się w pałacu prezydenckim, by podzielić się spostrzeżeniami i nagrodzić pracodawców, którzy wychodzą ponad zwykłe standardy zatrudnienia. Stabilność zatrudnienia zawsze zabiega o to, o umowy na czas określony i nieokreślonym to bardzo ważna stabilizacja w życiu zawodowym i rodzinnym. To już XII edycja konkursu Pracodawca Przyjazny Pracownikom, konkursu, który został zapoczątkowany w 2008 r., wtedy objął go patronatem ś.p. prezydent Lech Kaczyński, człowiek Solidarności, ale już wtedy wiedzieliśmy, że to prezydent przyjazny pracownikom. Dzisiaj po tych wielu latach w tej Sali mogę powiedzieć, że prezydent Andrzej Duda też jest prezydentem przyjaznym pracownikom, pokazał to przez pięć lat swojej prezydentury, nie tylko podczas dzisiejszej gali, ale w wielu momentach trudnych dla pracowników związków zawodowych i Solidarności. 

Piotr Duda zwrócił również uwagę, że nagrodzeni przedsiębiorcy mogą być wzorem dla firm, w których dialog między pracodawcą a związkiem zawodowym układa się bardzo źle. – To naprawdę ważna nagroda, to pracownicy wynagradzają pracodawcę ponad normalne standardy, za to, że strategią w zakładzie pracy jest zatrudnienie na czas nieokreślony, funkcjonowanie związków zawodowych, dobry dialog ze związkami zawodowymi, komisja i higiena pracy, bardzo dobre funkcjonowanie społecznej inspekcji pracy i to o co zabiegał ś.p. Lech Kaczyński – zakładowe układy zbiorowe pracy. To najbardziej punktowane w komisji certyfikacyjnej. To dla NSZZ Solidarność ważne zagadnienie o które będziemy zabiegali. Gratuluję wszystkim laureatom. Chciałbym zaapelować do pracodawców, którym ciężko przekonać się, że standardy pracy dotyczące umów stabilnych, a także prowadzenie dialogu nie jest ich porażką, a odwrotnie jest ich sukcesem. Dlatego apeluję do wszystkich pracodawców, szczególnie do jednego, z kapitałem brytyjskim, do polskiej Castoramy – tu na sali są pracodawcy, którzy prowadzą prawdziwy dialog – zachęcam Was do tego dialogu, dla dobra wszystkich pracowników pracujących w państwa firmie – podkreślił przewodniczący „Solidarności”.

Laureaci tegorocznej edycji: 1. PGE Energia Odnawialna SA Oddział ZEW Dychów w Dychowie 2. Zakład Usług Energetycznych „Wod-Rem” Sp. z o.o. w Nowej Sarzynie 3. Kopalnia Wapienia „Morawica” SA 4. Dom Pomocy Społecznej w Foluszu w woj. podkarpackim 5. Iskra-Centrum Narzędzi Specjalnych Sp. z o.o 6. PGE Energia Ciepła Oddział Wybrzeże w Gdańsku 7. Łódzka Kolej Aglomeracyjna Sp. z o.o. 8. Powszechna Spółdzielnia Spożywców „Społem” w Katowicach 9. „Społem” Powszechna Spółdzielnia Spożywców „Zgoda” w Płocku 10. Famur SA Systemy Ścianowe Glinik Oddział Gorlice 11. Przedsiębiorstwo Produkcji Kruszywa i Usług Geologicznych „Kruszgeo” SA 12. Orlen Południe SA 13. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej SA w Krakowie 14. Grupa Żywiec SA 15. PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA Oddział Kopalnia Węgla Brunatnego Turów 16. KGHM Polska Miedź SA Oddział Zakłady Górnicze „Polkowice – Sieroszowice” 17. Lubelski Węgiel „Bogdanka” SA

Relacja filmowa na stronie Kancelarii Prezydenta RP – TUTAJ

Udostępnij na:

Author: Rzecznik