Fatalny wybór

– Decyzja ogłoszona przez prezydenta Bronisława Komorowskiego o wyborze konsorcjum Airbus Helicopter, jako dostawcy śmigłowców dla polskiej armii jest niedopuszczalna i będzie skutkowała poważnymi problemami wielu polskich firm z branży lotniczej i zbrojeniowej – oceniła w swoim stanowisku Komisja Krajowa, która 21 i 22 kwietnia obradowała w Kaliszu.

Zdaniem członków Komisji zdecydowano o wyborze najdroższej oferty, co skutkuje nie tylko zmniejszeniem liczby zakontraktowanych maszyn, ale też będzie wiązało się z wyższymi kosztami eksploatacji przy ich użytkowaniu.

– Pamiętamy obietnice, związane z tak zwanym offsetem przy zakupie samolotów F 16. Nic z tego nie wyszło. Obawiamy się, że znowu zamiast nowych miejsc pracy i wsparcia dla polskich firm lotniczych będzie zwyczajny drenaż naszych pieniędzy i ich transfer zagranicę – podkreśla przewodniczący podbeskidzkiej “Solidarności” Marek Bogusz, który uczestniczył w kaliskich obradach Komisji Krajowej. Z tego powodu związkowcy w przyjętym stanowisku zaprotestowali przeciwko sytuacji, gdy przy porównywalnej technicznie ofercie kilkanaście miliardów złotych polskiego podatnika zamiast wspierać firmy funkcjonujące w Polsce i zatrudniające polskich pracowników będą wyprowadzone do zagranicznych koncernów.

Podczas dyskusji w Kaliszu szef Krajowej Sekcji Przemysłu Lotniczego NSZZ “S” Roman Jakim przypomniał ponadto, że firma która wygrała (wtedy pod inną nazwą) nie wywiązała się ze swych wcześniejszych zobowiązań przy zakupie śmigłowców sanitarnych. Deklarowała wtedy utworzenie w Polsce 200 miejsc pracy.