Menu

Korzystne zmiany systemów płac i premiowania

Związkowcy z międzyzakładowej Solidarności z Plastic Omnium w Gliwicach i Plastic Omnium Auto Exteriors w Kleszczowie wynegocjowali z zarządami obu spółek korzystne dla pracowników zmiany w regulaminach płacy i premiowania. W gliwickiej spółce będą one obowiązywać od 1 lipca, a w zakładzie w Kleszczowie funkcjonują od 1 czerwca.
 
Jak podkreśla Joanna Kaznowska, przewodnicząca międzyzakładowej Solidarności w  spółkach Plastic Omnium, korekty miały przede wszystkim na celu unormowanie systemu premiowania w gliwickim zakładzie. -  Do tej pory pracownicy ze stażem pracy powyżej 5 lat otrzymywali tzw. nagrodę stażową po 540 zł brutto. Ale niektórym ją obniżano, np. ze względu na zbyt dużą liczbę absencji chorobowych czy niską jakość produkcji. Teraz uzgodniliśmy z pracodawcą, że do końca tego roku wszyscy będą ją dostawać w pełnej wysokości. Dodatkowo od 1 lipca wprowadziliśmy premię jakościową, po 150 zł brutto dla wszystkich pracowników. Do końca roku ten dodatek też będzie stałym elementem wynagradzania, bez względu na ilość zwrotów. Dopiero od 1 stycznia 2018 roku o jego wysokości decydować będą wewnętrzne i zewnętrzne oceny jakości produkcji – wyjaśnia przewodnicząca.  
 
Podczas negocjacji reprezentanci Solidarności przekonali też zarząd gliwickiej spółki do włączenia od 1 stycznia 2018 roku części nagrody stażowej do płac zasadniczych. W efekcie od początku przyszłego roku płace zasadnicze pracowników, którzy w firmie przepracowali więcej niż 5 lat, wzrosną o 150 zł brutto.
 
Dzięki staraniom Solidarności od 1 lipca wzrosną też zarobki osób nowo przyjętych do pracy w gliwickim Plastic Omnium i będą wynosić 2200 zł brutto. Ta grupa pracowników będzie też do końca roku otrzymywać stałą premię jakościową w wysokości 250 zł brutto.   
 
Z kolei w spółce Plastic Omnium Auto Exteriors w Kleszczowie, w której obowiązywał inny system płac i premiowania, podstawowa zmiana w regulaminie dotyczy włączenia do płacy zasadniczej 20-procentowej premii podstawowej. – Teraz oprócz wyższej stawki  pracownicy co miesiąc będą dostawać jedną premię, a nie jak dotychczas kilka niewielkich dodatków płacowych. Ludzie, którzy dopiero rozpoczęli pracę, dostaną po 300 zł brutto premii, a pozostali pracownicy po 540 zł brutto – informuje Krzysztof Masłowski, przedstawiciel Solidarności w kleszczowskiej spółce.
 
Spółki Plastic Omnium w Gliwicach i Plastic Omnium Auto Exteriors w Kleszczowie zatrudniają łącznie ponad 1200 pracowników. Produkują zderzaki i akcesoria samochodowe. Ich właścicielem jest francuski koncern Plastic Omnium.
 
 
www.solidarnosckatowice.pl
 
 
 
Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.