Menu

Spółki pracownicze – rozwiązanie przyszłości

Pracownicy zrzeszający się, by kupić własne przedsiębiorstwo, to w Polsce wciąż nowość. Tymczasem badania i doświadczenia jasno wskazują: spółki pracownicze mogą być odpowiedzią na zmiany cywilizacyjne, zapewniając przy tym pracownikom właścicielom lepszy poziom życia.

Polska, będąc częścią zachodniej cywilizacji, członkiem Unii Europejskiej od lat stawia czoła kolejnym wyzwaniom cywilizacyjnym. Zaliczyć można do nich m. in. rozwój sektora usług, zwłaszcza opartych na nowoczesnych technologiach i wiedzy. Tymczasem polska gospodarka, zwłaszcza jej część pozostająca w sektorze publicznym, oparta jest wciąż w dużej mierze na modelu bliskim epoce industrialnej: gospodarce opartej na wielkiej i wielkoseryjnej produkcji materialnej czy masowej konsumpcji.

Polska na drodze rozwoju
Od lat szuka się sposobu wyjścia z tego impasu. Tworzy strategie i wizje rozwoju polskiej gospodarki i przemysłu: najpierw 2.0, potem 3.0 itd. Jednym z proponowanych rozwiązań, które znalazło się także w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, jest rozwój i powstawanie spółek pracowniczych oraz akcjonariatu pracowniczego. Badacze i specjaliście dochodzą bowiem do wniosku, że dalszy rozwój naszego kraju wymaga nie tylko nowych technologii i kapitału do jego wdrażania, ale także inwestycji w kapitał ludzki i społeczny. To może być warunkiem cywilizacyjnego skoku Polski z kraju peryferyjnego, znajdującego się na obrzeżach światowej gospodarki, do przynajmniej zachodnioeuropejskiego centrum.

Maciej Chudkiewicz

Cały artykuł w najnowszym numerze "TS" (30/2017) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.